Broneeri aeg

Kasutame uuenduslikke ravimeetodeid

  • Psühhedeelne teraapia ketamiiniga

    Kuigi tavapärased psühhiaatrilised ravimid ja erinevad psühhoteraapia vormid on paljudel juhtudel efektiivsed, ei saa osa patsiente neist oma probleemidele piisavat leevendust. Juba mõnda aega on psühhiaatria ja neuroteaduste huviorbiidis olnud ravimite grupp üldnimetusega psühhedeelikumid, millest enamik on tänase seisuga alles uurimisfaasis ning seetõttu tavapraktikas patsientidele kättesaamatud. Ainsaks erandiks on siinkohal ravim nimega ketamiin. Minu Kliinik on esimene Eestis ja meile teadaolevalt kogu lähiregioonis, mis pakub ketamiiniga toetatud psühhoteraapiat (ketamine-assisted psychotherapy). See ravimeetod on käesolevaks laialdasemalt kättesaadav olnud eelkõige vaid USA-s.

    Ketamiiniga toetatud psühhoteraapia sobivust Sinule hindab selle teraapiameetodiga tegelev spetsialist oma konsultatsioonil.

  • Sensoorse integratsiooni teraapia

    Sensoorne integratsioon ja töötlus on kehasisese ning -välise sensoorse stiimuli neuroloogiline töötlemine, integreerimine ja organiseerimine ehk see, kuidas inimene kogeb, tõlgendab ja reageerib sensoorsetele kogemustele. Sensoorse integratsiooni ja töötluse erinevused võivad esineda nii lastel kui täiskasvanutel. Need erinevused ei ole seostatud ainult autismispektriga, vaid ka aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH), meeleolu-, söömis-, isiksus-, psühhootiliste häirete ning traumaga. Samuti võib erinevusi esineda ilma psühhiaatrilise diagnoosita inimestel.

    Kuigi teadlikkus sensoorse ülekoormuse ja ülitundlikkuse kogemisest ning mõjust on viimastel aastatel paranenud, on sensoorse integratsiooni ja töötluse hindamine ning teraapiavõimalused sageli ülelihtsustatud või küsitava tõenduspõhisusega. Minu Kliinikus on võimalik sensoorset integratsiooni ja töötlust põhjalikult hinnata mõistmaks raskusi, mis on tingitud sensoorsetest erinevustest. Lisaks pakub Minu Kliinik tõenduspõhiseid terapeutilisi lahendusi.

Ketamiiniga toetatud psühhoteraapia

Mis on ketamiin?

Ketamiin töötati algselt välja anesteetikumina ning see on praeguseks üle 50 aasta olnud laialdaselt kasutusel eelkõige erakorralises meditsiinis (sh lastel) ja valuravis. Ketamiini ohutust ravimina on palju uuritud ning selle turvalisus ja kõrvaltoimed on hästi teada. Psühhiaatrias hakati ketamiini laialdasemalt kasutama umbes 15 aastat tagasi, kui avastati selle kiire ja efektiivne antidepressiivne toime. Madalas annuses ketamiini manustamine veenisisese infusioonina on praeguseks tugeva tõenduspõhisusega ja maailmas laialt levinud praktika eelkõige tavapärastele ravimitele halvasti alluvate depressiooni vormide ravis.

 

Mis on ketamiiniga toetatud psühhoteraapia?

Tegemist on psühhedeelikumidega toetatud teraapia (psychedelic-assisted therapy) vormiga, milles kasutatakse ravimina ketamiini. Ketamiin tekitab inimesel lühiajalise, 45-60 minutit kestva muutunud teadvusseisundi, mille intensiivsus oleneb ravimi annusest. Ketamiinil on võime stimuleerida kiiresti uute närvirakkude ja nendevaheliste ühenduste teket (vastavalt neurogeneesi ja sünaptogeneesi) ning seeläbi tõsta järsult aju kohanemisvõimet (neuroplastilisust). Nendest muutustest lähtuvalt muutub aju psühholoogiliselt paindlikumaks ja õppimisvõimelisemaks ning seda läbimõeldult ära kasutades tekib võimalus n-ö kirjutada üle vanu ja mittetoimivaid mõtte-, käitumis- ja emotsionaalseid mustreid. Eelpool kirjeldatud muutused ei ole limiteeritud ketamiini akuutse mõjuga, vaid need püsivad lisaks mõnda aega pärast ravimi subjektiivse mõju kadumist.

 

Millised muutused tekivad teadvusseisundis ketamiini mõjul?

Inimesed tajuvad ketamiini mõju tihtipeale unenäotaolise rännakuna, mille käigus külastatakse iseenda psüühika sügavamaid ja teadvustamata osi. Samuti vähendab ketamiin psühholoogilisi n-ö kaitsemehhanisme, mis muudab kergemini ligipääsetavaks ja läbitöötatavaks erinevad allasurutud mälestused.

 

Kuidas erinevad ketamiini infusioonravi ja ketamiiniga toetatud psühhoteraapia?

Standardse ketamiinravi puhul manustatakse ravimit väikeses doosis ja sagedasti ning ravil puudub psühhoterapeutiline komponent, sh ettevalmistus muutunud teadvusseisundis navigeerimiseks. Tihti on tulemuseks küll sümptomite leevenemine, kuid üldjuhul kipub see jääma lühiajaliseks. Ketamiiniga toetatud psühhoteraapia on seevastu tihedalt läbi põimitud psühhoterapeutilise lähenemisega ning patsient valmistatakse kogemuseks põhjalikult ette, samuti kasutatakse vajadusel tunduvalt suuremaid ravimi annuseid. Fundamentaalselt erinev on nende kahe metoodika puhul suhtumine muutunud teadvusseisundisse ning sellega kaasuvatesse psühhedeelsetesse efektidesse: kui esimesel juhul peetakse neid ravimi „kõrvaltoimeteks“ ning püütakse maksimaalselt vähendada, siis teise lähenemise puhul nähakse neid kui teraapia vajalikku ja möödapääsmatut osa, mis loob potentsiaali sügavamate ja pikaajalisemate muutuste tekkeks inimese psüühikas. Samuti pannakse ketamiiniga toetatud psühhoteraapia puhul suurt rõhku ketamiinisessioonide järgsele perioodile, mil aju õppimisvõime püsib tavapärasest oluliselt kõrgem.

 

Kuidas teraapia läbiviimine toimub?

Teraapiaprotsessis võib eristada kolme põhilist osa: ettevalmistavad kohtumised, ketamiinisessioonid ja integratsioonikohtumised.

  • Ettevalmistavate kohtumiste eesmärgiks on terapeutilise suhte loomine, kliendi probleemide ja tausta väljaselgitamine, teoreetiline ja praktiline ettevalmistus teraapiasessioonideks ning teraapia eesmärkide sõnastamine. Esmakordselt ketamiiniteraapiale pöörduva kliendiga teostame enne esimest sessiooni tavapäraselt kolme tunni jagu (vajadusel ka rohkem) ettevalmistavaid kohtumisi.
  • Ketamiinisessioonide läbiviimisel lähtume psühhedeelse teraapia põhiprintsiipidest, arvestades ketamiini eripärasid. Sessioonid toimuvad Minu Kliinikus kohapeal selleks spetsiaalselt kohandatud ja ettevalmistatud ruumis ning terapeut on Sinuga koos kogu sessiooni vältel. Ketamiini manustamine toimub lihasesisese (intramuskulaarse) süstina. Teraapiaseansi jooksul palume Sul tavapäraselt viibida pikaliasendis ning suunata tähelepanu oma sisekogemusele. Väliskeskkonnast tulenevate stiimulite vähendamiseks ja sisekaemuse soodustamiseks kasutame pimendavaid silmaklappe ja muusika kuulamist kõrvaklappidest selleks spetsiaalselt ettevalmistatud playlist’idest. Sessiooni ajal monitoorime aeg-ajalt Sinu vererõhku ja pulsisagedust. Kogu sessioon koos taastumisega võtab tavapäraselt aega kuni kolm tundi.
  • Integratsioonikohtumiste eesmärk on ketamiinisessioonide sisu taasmeenutamine ja mõtestamine koostöös terapeudiga, millest lähtuvalt koostame Sinuga individuaalse plaani saavutatud raviefekti võimalikult efektiivseks ja pikaajaliseks ärakasutamiseks.

Nii ettevalmistavatel, integratsiooni- kui ka ketamiinisessioonide käigus kasutame teooriat ja praktilisi elemente erinevatest lähenemistest nagu teadvelolek (mindfulness), psühhoanalüütiline teraapia, transpersonaalne psühholoogia, kognitiiv-käitumisteraapia ja Acceptance and Commitment Therapy (ACT).

 

Kellele ketamiiniga toetatud psühhoteraapia sobib?

Ketamiiniga toetatud psühhoteraapia sobib eelkõige meeleolu- ja ärevushäirete, obsessiiv-kompulsiivse häire ja traumaspektri häirete raviks. Erijuhtudel tegeleme ka alkoholisõltuvuse ja söömishäirete raviga. Eelkõige võiksid teraapiasse pöörduda inimesed, kes on varem juba proovinud tavapäraseid psühhiaatrilisi ravimeid ja psühhoteraapiat, kuid tunnevad, et nad ei ole nendest lähenemistest piisavat abi saanud ning on jätkuvalt oma mustrites n-ö kinni.

See teraapiameetod ei sobi kasutamiseks inimestel, kellel on varasemalt või käesolevalt diagnoositud psühhootiline häire (nt skisofreenia) või kognitiivsete funktsioonide püsiv häire (nt dementsus). Uimastite kuritarvitamise, sõltuvushäirete või isiksushäirete korral tuleb selle ravimeetodi sobivust arutada kõigepealt teraapia läbiviijaga.

 

Millised on teraapiaga kaasnevad ohud?

Ketamiini kõige tavalisemad füüsilised kõrvaltoimed on uimasus, unisus, koordinatsiooni- ja tasakaaluhäired, iiveldus, udune nägemine/topeltnägemine, raskused kõnelemisel ning kerge/mõõdukas vererõhu ja pulsisageduse tõus. Sellised kõrvaltoimeid mööduvad peaaegu alati hiljemalt 4 tunni jooksul pärast ravimi manustamist. Pärast ketamiini vahetu toime möödumist võib esineda peavalu ja nõrkustunnet. Samuti võib ketamiin tekitada intensiivseid muutusi teadvusseisundis, emotsionaalses seisundis ja kehatajus, mis võivad kohati mõjuda segadust ja hirmu tekitavalt. Negatiivsete psühholoogiliste reaktsioonide võimaluse vähendamiseks on enne ketamiinisessioone vajalik läbi viia põhjalik ettevalmistus ja sessioonijärgne integratsioon.

 

Kas ketamiin võib tekitada sõltuvust?

Kontrollitud meditsiinilisel kasutamisel on ketamiini sõltuvuse tekke risk minimaalne. Oluline on mõista, et ketamiini omaalgatuslik tarvitamine eufooria tekitamiseks erineb oluliselt meditsiiniliselt kasutamisest. Vastupidiselt on mitmed teadusuuringud ja kliiniline praktika näidanud, et ketamiiniga toetatud teraapia võib olla efektiivne teatud juhtudel näiteks alkoholi-, heroiini- ja kokaiinisõltuvuse ravis.

Sensoorse integratsiooni teraapia

Mida ning kuidas hinnatakse sensoorse integratsiooni raamistikul põhinevas teraapias?

Sensoorse integratsiooni ja töötluse hindamine toimub läbi vestluste, vaatluste ja küsimustike. Tegevusterapeut hindab kõiki sensoorseid süsteeme: visuaalset (nägemine), auditoorset (kuulmine), taktiilset (kompimine), gustatoorset (maitsetundlikkus), olfaktoorset (lõhnatundlikkus), vestibulaarset (tasakaal), propriotseptsiooni (süvatundlikkus) ja interotseptsiooni (sisetundlikkus). Esmase vestluse käigus kaardistatakse sensoorse integratsiooni ja töötluse võimalike erinevuste mõjutegureid ning märke. Standardiseeritud küsimustikke täites tuleb kliendil hinnata kas ja kui sageli teatud sensoorsed kogemused esinevad. Vaatlused koosnevad erinevatest liikumisharjutustest ja kokkupuudetest valitud stiimulitega. Hindamise eesmärk on tuvastada, kas inimene kogeb sensoorseid erinevusi, sealhulgas keerukusi sensoorse modulatsiooni ehk tundlikkusega, sensoorse eristamisega või düspraksiat ehk raskuseid sihilike liigutuste sooritamisel. Samuti kaardistatakse hindamise käigus sensoorsete kogemuste tagajärgi, mille hulka kuuluvad kaitsereaktsioonid, tähelepanematus, isolatsioon, madal enesetõhusus ja enesekindlus ning raskused aktiivsuse ja eneseregulatsiooniga. See on oluline järgmisteks teraapiaetappideks ning terapeutiliste sekkumiste mõjususe hindamiseks.

Milliseid terapeutilisi võimalusi saab rakendada sensoorse integratsiooni ja töötluse erinevuste puhul?

Sensoorse integratsiooni ja töötluse hindamise kokkuvõttes ilmnevate sensoorsete erinevuste korral koostatakse inimesele edasine teraapiaplaan. Terapeutiliste tegevuste valik ja teraapia kestvus sõltub inimese individuaalsetest vajadustest ja võimalikest lahendustest. Koostöös tegevusterapeudiga saab inimene kavandada nn sensoorse dieedi, omandada kehapõhiseid eneseregulatsioonitehnikaid, kohandada igapäevast elukeskkonda ning leida ja rakendada abivahendeid. Psühhohariduslikku nõustamist pakutakse lastele, täiskasvanutele ja nõusolekul ka nende lähedastele. Vajadusel saab tegevusterapeut koostada hindamise kokkuvõtte ja soovituste dokumendi teiste oluliste isikute ja asutuste jaoks. Ayres sensoorse integratsiooni teraapiat (ASI®) Minu Kliinikus läbi ei viida.

 

Maandav keskkond ja sidus kokkuhoidev meeskond

Läbimõeldud, personaalsed ning meeskondlikud lahendused. Sinu vaimse tervise heaoluks!